Neuvěřitelné. Zemědělci stále stříkají plodiny původně bojovou látkou

Snaha co nejlevněji vypěstovat co nejvíce plodin vede k tomu, že zemědělci stále stříkají mnohé plodiny k jídlu látkou, která se dříve používala během konfliktu ve Vietnamu, aby uschla džungle. Vědci tu a tam v odborných publikací zveřejňují poznatky o pronikání jedů do půdy a vody, jenže hlavní média tomu nevěnují příliš pozornost, a když už ano, stejně se nic nemění.

Nejčastěji se desifikace používá na řepce, ale aplikuje se i na obilniny, slunečnici či brambory. Foto: Pixabay

Známe onu látku vlastně všichni. Jedná se o defoliant známý jako roundup. Postříkáte tím trávu a nějakou dobu tam neroste plevel nebo vůbec nic. Základ této látky má právě ve vietnamské válce, kdy se stříkal porost, aby uschnul a nepřítel se nemohl ukrývat. Jenže zemědělci to používají na řadu plodin, aby rychle doschly a nezničily je choroby. Zjednoduší si chemií také tradiční postupy jako orbu. Zamořují tím nejen plodiny, ale i půdu a spodní vody.

DESIKACE – EXTRÉMNÍ VYSUŠENÍ

Podrobně o tom referuje například odborný časopis Zemědělec. Autoři tomu říkají „Ukončování vegetace u hlavních plodin.“

„Desikace je stav extrémní suchosti nebo proces extrémního vysušení. Hygroskopická látka, která vyvolává takový stav nebo k němu napomáhá, se jmenuje desikant. V zemědělské výrobě znamená desikace chemické ošetření rostliny. Obecně způsobuje předčasné usychání listů nebo jejich nadzemních částí. Desikace se tedy užívá k urychlení dozrávání některých plodin, ke zvýšení sušiny píce nebo k zabránění šíření infekčních listových chorob,“ vysvětluje časopis.

Nejčastěji se používá na řepce. Logicky. Je všude.

Odborný časopis hned přináší rady, kdy a čím desikovat: „Přípravky na bázi glyphosate (Barclay Gallup 360, Clinic, Dominator, Glyfogan 480 SL, Kaput, Kaput Harvest, Roundup Klasik, Touchdown Quatro). Přípravek na bázi glyphosate-potassium (Roundup Rapid).

Podle současné to legislativy nelze použít v ochranném pásmu vod II. stupně a je nutné vynechávat pětimetrové neošetřené pásmo vzhledem k nezemědělské půdě, dodávají odborníci.

A kdo ze zemědělců to dodržuje? Kdo je kontroluje? Desikace se aplikuje i na obilniny, slunečnici či brambory. Nevěříte? Můžete si přečíst zde.

ZAKÁZANÉ ŠKODLIVINY

A tak už ani nepřekvapí zjištění Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, jejíž odborníci zkoumali v uplynulých letech vzorky ze 75 lokalit v celé republice – a 51 % sledovaných půd obsahovalo pět a více pesticidů, 36 % pak minimálně tři látky v nadlimitní koncentraci. Byly mezi nimi i škodliviny, které jsou už několik let zakázané: Simazin a atrazin.

Experti zdůraznili, že koncentrace látek, které se používají například pro hubení rostlinných a živočišných škůdců a k ochraně rostlin, by se měly kontrolovat pravidelně.

Také ministerstvo zemědělství ve svém akčním plánu k bezpečnému používání pesticidů pro roky 2018–2022 konstatuje, že v České republice momentálně chybí pravidelný monitoring zaměřený na rizika, která pesticidy přinášejí. Ty se přitom nedostávají „pouze“ do potravin, které jsou vypěstované ve znečištěné půdě, ale i do povrchových a podzemních zdrojů pitné vody.

„Je zjevné, že glyfosát se nerozkládá zdaleka tak rychle, jak jeho výrobci léta tvrdili. Přitom použití chemie není levnější než orba, je ale jednodušší. Jeho masivní použití ale extrémně snižuje biodiverzitu již tak chudé zemědělské krajiny,” říká Prof. RNDr. Jakub Hruška z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR.

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Týden ve znamení předstihových indikátorů

Ve světě bylo klíčovou událostí týdne zveřejnění amerického hrubého domácího produktu (HDP) za první kvartál letošního roku. Ten vzrostl v mezičtvrtletním anualizovaném vyjádření o 1,6 procenta, zatímco trh očekával …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB